Telefon
WhatsApp

IOS BİLİŞİM OSMAN ACAR

Antivirüs ve Antispam

Antivirüs ve Antispam

 

NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

Antivirüsler, bilgisayar ve sistemlerin, zararlı programlardan korunması için hazırlanmış olan güvenlik yazılımıdır. Anti virüs programları genel olarak zararlı programları yakalayıp ya da bularak yok etmekle görevlidir, ancak karantinaya alarak kullanıcı tercihine göre de görev yapabilmektedirler.
 

VİRÜSÜN AMACI NEDİR?

Beklenmeyen ve istenmeyen olaylara neden oabilirler. Virüs yazılımları, diğer yazılımlardan farklı olarak kötü niyetli, zarar vermek amacı taşırlar. Virüsler kendilerini kopyalayabilme, dosyalara sıçrayabilme ve amaçları doğrultusunda dosya silebilme, dosya içeriklerini yine amaçları doğrultusunda değiştirip çalışamaz duruma getirebilme özelliğine sahiptirler. Bütün bunları kullanıcının haberi olmaksızın ve hiçbir komuta gerek görmeksizin yapabilirler.
 

VİRÜSLER NASIL ÇALIŞIR?

Birçok virüs zararlıdır ve verileri yok edebilir, sistem kaynaklarını yavaşlatabilir ve tuş vuruşlarını kaydedebilir. Bilgisayar virüslerinin çoğu, Microsoft Windows çalıştıran sistemleri hedef alır. Öte yandan Mac'ler, virüs korumalı süper makineler olarak tanınmaktadır. Gerçekte, Mac'ler doğası gereği daha güvenli değildir. Dünyada Mac kullanıcılarından daha fazla Windows kullanıcısı var ve siber suçlular, işletim sistemi (OS) için en fazla potansiyel kurbanla virüs yazmayı seçiyorlar.
 

BİLGİSAYARLAR VE SİSTEMLERİMİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Bilgisayarlar ve Sistemlerimizin Güvenliği İçin Ne Yapmalıyız? Black hackerlar (Kötü amaçlı hackerlar), bilgisayar korsanları, kısacası sizden fayda saplamak isteyen kötü amaçlı siber siber suçlular yeni virüsler yaratmıyor, bunun yerine daha karmaşık, çözülmesi zor ve kazançlı tehditler için çalışıyorlar. İnsanların "virüs bulaşması" olarak anladıkları ya da bahsettikleri aslında virüs bulaşması değil bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Yani genellikle bir bilgisayar solucanından bahsediyorlardır.


ANTİSPAM NEDİR?

Size gönderilen e-postaları gelen kutunuza teslim etmeden önce çeşitli güvenlik kriterlerine göre kontrol eden donanımsal ya da yazılımsal güvenlik uygulamalarına antispam adı verilmektedir.
 

ANTİSPAM SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Antispam sistemini e-posta sunucunuzdan önce tüm iletileri karşılayan ve sizi zararlı içeriklerden koruyan bir yapay zeka ürünü olarak düşünebilirsiniz. E-postaların göndericisini, gönderilme sıklığını, içeriğini ve sizin bu içeriklere karşı olan davranışlarınızı analiz ederek her geçen gün daha iyi ayrıştırma yapmak üzere çalışan bir kontrol sistemidir.

Antivirüs ve Antispam